home English
Бібліотека | Контакт інфо донорів Юр.Консультація
В Інтернеті На сайті

Новини

Спілка власників землі пропонує ефективний рецепт лікування хронічної ворожнечі за межу

Тернопільська обласна громадська організація (ТОГО) „Спілка власників землі” розробила положення про  комісію з вирішення земельних спорів, що дає можливість місцевій владі вирішувати конфліктні ситуації щодо земельних меж.


Той, хто хоч раз стикався з проблемою вирішення межового спору поміж, до прикладу, сусідами, підтвердить: справа ця важка, потребує чимало часу й зусиль і часто — безперспективна. Відповідальній особі в селі, до якої звертаються скаржники, важко розібратися в кіпі паперів, масою звинувачень, з одного й другого боку. Не вирішивши питання в селі чи селищі, людина звертається до обласної чи районної влади. Там створюють комісії, вивчають обставини, складають відповідний акт і... знову спір не вирішується.
— Це, як не прикро, — закономірне явище, — пояснює виконавчий директор „Спілки власників землі” Богдан КОНДРА. — Скаржники, не вирішуючи свої проблеми на місці, звертаються до органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Вони не відмовлять — приїдуть і розглянуть скаргу. Але, частина четверта статті 158  Земельного кодексу України чітко вказує: органи виконавчої влади вирішують земельні спори щодо меж земельних ділянок лише  за межах населених пунктів. У частині третій цієї стаття зазначено, що в межах населених пунктів земельні спори вирішують виключно органи місцевого самоврядування. До їх компетенції входить вирішення земельних спорів у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, які у власності й користування громадян, дотримання громадянами правил добросусідства, розмежування меж районів у містах.


Але, як підкреслив Богдан Кондра, процедура розгляду спорів залишається недосконалою. Держава не сформувала єдиний еталон розгляду межових спрів, у нас немає практики однакового застосування правових норм до вирішення цієї категорії спорів. Одна з ключових причин того, що межові спори перетворюються на між сусідські війни — це відсутність загальноприйнятого для всіх органів місцевого самоврядування порядку розгляду межових спорів. У результаті, як снігова куля, збільшується кількість скарг з цього приводу у кабінетах усіх рівнів влади, в судах.


Нещодавно „Спілка власників землі” стикнулась з типовим прикладом багаторічного протистояння сусідів у Великому Говилові Теребовлянського району, де один сусід вимагає від іншого змістити межу на метр, тим часом як за земельно-кадастровою книгою має більше землі на дві сотих. Спілка мала практику вивчення межового спору в   Йосипівні Козівського району, де один сусід „відрізав” від подвір’я іншого кілька десятків сантиметрів. У цьому випадку навіть суди різних рівнів не могли прийти до остаточного висновку й винести кінцеве рішення. І таких прикладів чимало. Межові спори не вирішуються роками, перетворюючись у «хронічні».
Та для чого людині звертатися до судів, витрачати гроші на адвокатів, час на поїздки на розгляд справи? Складне питання місцеві органи влади могли б вирішити відносно просто, маючи локально-нормативний документ, який би детально розписував процедуру вирішення земельних спорів і який би був легітимним на території даної сільської чи селищної ради. Такий документ розробила „Спілка власників землі” . Це — Положення про комісію з вирішення земельних спорів. Прийнявши на сесії місцевої ради Положення про комісію з вирішення земельних спорів та створивши таку комісію, місцева влада мала б можливість оперативно вирішувати межові спори на території, якою управляє.


Спілка готова надати документ усім, хто зацікавлений у його застосуванні. У положенні виписані порядок формування, склад, функції погоджувальної комісії, порядок прийняття нею рішень, строки розгляду спорів. Спеціалісти спілки розробили також форму та реквізити заяви про розгляд спору та перелік документів, що необхідно надати до заяви.
Створення таких комісій допомогло б вирішити, не доводячи до суду, сотні межових спорів й зберегти добросусідські стосунки сотням родин. 


Положення розроблено в ході реалізації  проекту «Запобігання проявам корупції в земельно-майнових відносинах на селі», що реалізовувався Тернопільською обласною громадською організацією «Спілка  власників землі» в рамках проекту „Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні "Гідна Україна", який впроваджує компанія Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI)  за фінансової  підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Корпорації "Виклики тисячоліття" (МСС).

Додаткова інформація за телефоном  (0352) 25-27-93.    

 


 Про авторів | Мапа сайту | Privacy Policy | Контактна інфо | ©2006 Alex'Z & Pamela.

При використаннi матерiалiв сайту посилання на "Асоціацію Юридичних Клінік України" та цей сайт є обов'язковим.